Cum am facut bani la toate varstele

GICU IS FACE PRIETENI NOI

Salutare, salutare!Eu sunt Gicu!Cum adică cine este Gicu?Păi, hai să mă prezint mai bine:Gicu este un student, care vrea să cerșească o viață mai bună pentru toți, oferind ca monedă de schimb educația. Nimic mai simplu, nu?Hai că acum mă cunoașteți!

-----Băăă, Băăă!Lasă-mă să mă prezint și eu, nu fi țăran!------Binee mă, hai prezintă-te! No bun, hai salut, eu sunt Nică Creangă, noul prieten a lui Gicu!Mai pe scurt, Nică frate.
Alooo, nu fiți aiurea, pe mine mă lăsați la urmă?Țărani!Lume, eu sunt Nilă, și mai multe nu vă spun, e de ajuns să știți cum mă chemă.

Cei 3 noi prieteni s-au cunoscut într-o conjunctură foarte ciudată. Haide-ți să vă povestesc ce și cum a fost.
Gicu, căci el este personajul nostru principal este student la o universitate din București , dar din păcate este cam cel mai retard student din câți sunt. În minunata zi când i-a cunoscut pe ceilalți doi(despre care vă voi spune ceva mai încolo) acesta plecase de la cursuri țintit la cămin pentru a se odihni. Dar ce credeți, că a avut acesta răbdarea pentru a sta și a se odihni?Nici pomeneală. Se îmbracă și pleacă.
Merge cât merge, și iese la un moment dat din București și o ia spre Snagov, însă se oprește în primul bar pe care îl găsește.
-Chelnere, 2 serii de shot te rog, vreau să mă relaxez!Spuse Gicu sigur pe el.
Nu trece mult și Gicu este servit. Dă pe gât cele două serii de shot de parcă ar fi apă și dă să mai ceară încă unul, moment în care apare în peisaj Nică. Cum care Nică?Nică Creangă, viitorul său prieten.
-Hei, am auzit din întâmplare cât ai comandat de băut, pot să ma alătur?Ca să nu stau singur?Spuse Nică, puțin rușinat.
- Da, cum să nu, haide!Cu cât mai mulți cu atât mai bine.

Cei doi încep să vorbească, și vorbesc, vorbesc, de zici că erau la bac la proba orală(asta dacă ai învățat pentru ea), nu îi mai opreai, își spuneau romanele vieții.
La un moment dat, Gicu cel curajos ia inițiativa și spune:"Băi Nică(puțin amețit de la băutură), nu vrei tu să mergem noi să ne mai plimbăm puțin?Poate așa ne mai dezmeticim și noi de la băutura asta?".Nică nici nu stă pe gânduri și îi răspunde acestuia afirmativ la invitație.
Aceștia o iau la pas, dar din cauză că erau puțin mai mult beți o iau prin pădure, în loc de drumul principal. După un timp bun de mers pe jos, de la amețeală, dar și de la oboseală aceștia se opresc sub un cireș pentru a se odihni puțin.

Aici apare în poveste și Nilă, al treilea tovarăș. Acesta stătuse toată ziua pe o creangă a cireșului, cu telefonul după el, bineînțeles, pentru a prinde net și a putea să se joace în liniște, cu semnal full de wifi, și fără să fie deranjat de către cineva. Când Gicu si Nică ajunsese sub cireș, domnu Nilă de sus de pe creangă tocmai pierduse un meci de la jocul lui de suflet:poker, și începuse să o ia cu toți sfinții:"Băga-mi-aș picioarele în el joc, și cine l-o inventat!Puuu!Cum adică să pierd eu fix in finală?Astea îs blestemele lu Leana, că nu o bag în seamă!"
Și din cauză că se agita prea mult, creangă pe care stătea a cedat și a căzut cu tot cu el, fix în fața lui Gicu și Nică. În momentul impactului, celor doi din cauza spaimei pe care au tras-o le-a sărit toată beția pe care o aveau.
Dar Nilă, foarte calm și relaxat, spune de pe creanga de cireș:"Hai salut!Eu mi-s Nilă!"
De aici cei trei fac cunoștință, se împrietenesc și o iau frumușel spre oraș, unde era căminul studențesc a lui Gicu.
Și uite așa, dragi cititori s-au împrietenit frățește 3 retarzi:un prost la învățătură, un bețiv și un obsedat de jocuri de poker.
Sfat de la Gicu:Nu luați decizii când sunteți beți!Nu de alta, dar faceți ca și mine, în loc de drumul principal nimeriți prin pădure!

autor : Mariana Gorea 
nota: Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare !