Interviu exclusiv cu tânărul talent Capmare Vlad: Pasiune, Determinare și Ambiție

Primul an de liceu - viata de boboc

Liceul este cea mai frumoasă etapă din viața unui adolescent, cel puțin eu așa cred. În liceu te îndrăgostești prima oară (mai serios), tot aici îți faci cele mai puternice prietenii și nu în ultimul rând înveți cum să te cerți cu profesorii pentru note.😂😂
Anii de liceu aduc schimbări numeroase în viaţa adolescenţilor . Deja am făcut o alegere, poate prima alegere importantă din viaţa noastră: alegerea profilului liceal.
Ce înseamnă să fii licean, să fii boboc? E cel mai frumos lucru din perioada când înveți. Pentru mine primul an de liceu, a fost ceva după care încă tînjesc, chiar dacă abia am încheiat clasa a 9-a. Vreau să spun că în primul an de liceu m-am maturizat, am crescut, am învățat multe… Am învățat ce sunt prieteniile și cât durează acestea, și recunosc că nu am încredere în oameni, însă am reușit să-mi fac niște legături cu oameni frumoși la suflet. Am avut și dezamăgiri, primele din viața mea. Însă acestea m-au ajutat să deosebesc oamenii unii de alții, și mai ales să nu-i judec înainte de a-i cunoaște.
În liceu am cunoscut oameni, caractere dar și scorpii. Acum scuzați-mi sinceritatea, am ținut ca acele persoane să citească și să se simtă un pic. Acele bârfitoare ale școlii și mai ales mincinoșii, aceia care stăteau pe margine și comentau doar.
Din punctul meu de vedere, renumitul liceu nu e doar un liceu, ci şi o IMENSĂ familie care te primeşte cu căldură, te include în atmosfera sa, îţi caută şi îţi descoperă talentele, indiferent de naţie, culoare, religie şi alte lucruri exterioare.
Încă din prima zi de liceu fiţi atenţi la tot ce este în jurul vostru. În clasa a 9-a, tot ce trebuie să ţii minte este unde se afla baia (pentru escapade „nevinovate” în timpul orelor😁), cancelaria (pentru învoiri urgente, gen programare la dentist/oftalmolog/analize😉) şi magazinul (cui nu i se face foame în timpul orei de engleză?😂😂)
A, da! Să nu credeţi că toți profesorii se vor purta cu voi cum se poartă în prima săptămână de şcoală. Ăsta e un mit. Dacă în gimnaziu eraţi obişnuiţi cu note de 9 şi 10, în liceu nota 7 este o notă extrem de bună. Şi aici vorbesc foarte serios!
Ah, şi să nu uităm de Balul Bobocilor!Cea mai frumoasă experiență posibilă! Vremea ta să străluceşti! Înscrie-te în concursul de Miss și Mister fără ezitare. V-a fi cea mai frumoasă experiență, în care vei cunoaște multă lume și vei lega prietenii strânse. Ai o singură șansă, și vei regreta că nu ai făcut-o. Plus că îţi va aduce mai multă popularitate(Dacă vrei sa o iei superficial😂😂😂).
După mine, primul an de liceu este și cel mai frumos, chiar dacă ți se pune așa-zisa etichetă de "bobocel"🐥, asta nu contează pentru mine, acele emoții din acel an nu se vor mai întoarce. Dar ce ar fi să vedem și ce părere au avut proaspeții absolvenți ai clasei a 9-a despre primul an de liceu și eticheta de boboc:
"Ba...o fost chiar super, aș da orice să fiu din nou boboc, niște momente de neuitat, emoțiile de la bal, ne-am cunoscut în clasă, a fost un an foarte frumos ❤" – Gabi
"Băi , sincer mi s-a părut cel mai frumos an de școală. Plin de lucruri și oameni noi. Am învățat atât de multe într-un singur an. Eticheta de boboc îmi place maxim. Îmi place , deoarece ei sunt cei mai mici și stângaci din liceu. Iar porecla se potrivește perfect 😂🐥" - Andreea Maria
"Păi părerea mea personală este că liceul este superrrr față de bârfele scoase de ceilalți față de acest liceul, colegii sunt minunați și ceilalți elevi din liceu, a fost un an dificil pentru început doar, după m-am obișnuit, m-am acomodat, am cunoscut o grămadă de lume prietenoasă, cu bun simț și respect, pe scurt a fost cel mai frumos an și mai ales că am ajuns președintele acestui liceu minunat pot zice că liceul ăsta e chiar "ce trebuie" ❤" – Giorgiana
"Anul ăsta a fost blanao deoarece am cunoscut oameni faini, calumea și mai ales de gașcă. Unii dintre profesori sunt șmecheri iar alții mai pe stil vechi💪" – Bozi
"Începutul de liceu este unul mai ciudat deoarece toată lumea ne etichetează ca fiind boboci, dar a fost un an superb, in care mi-am făcut prieteni și amintiri.❤" – Denisa
"Păi mi s-a părut un an super fain, am cunoscut multe persoane, mi-am făcut prieteni noi și m-am ales cu o prietenie foarte strânsă cu colega de bancă 😘, chiar dacă la început primul an de liceu a fost cam greu pe parcurs m-am acomodat și cu colegi și cu profesori." – Timea
"Ba sincer primu an mi s-o părut super fain, adică o fost o experiența mișto. Eticheta de boboc m-a făcut să mă simt super 🤣Anu ăsta o fost cel mai super alături de voi ❤️." – Sarah
"Super șmecher. Mi-a plăcut mult. Mai puțin unele faze🤷🏻♂️🤷🏻‍♂️" – Clement
"A fost un an de peripeții, un an cu oamenii noi. A fost frumos dar și trist. Colectivul te schimbă enorm. În a fii boboc, nu a fost chiar ușor, a fost puțin ciudat dar și interesant. Acest an a fost minunat ,mai ales că a fost petrecut cu oamenii dragi mie🙈❤." – Andreea
"Eu mă simt bine că am luat miss 2 😂😂❤ și că mi-am făcut niște prietene minunateee❤❤" – Paula

Nu uita! Experienţele pe care le vei trăi la liceu vor fi unice, iar prieteniile ce se vor lega acum nu vor putea fi rupte. Distrează-te din plin, trăieşte experienţe noi şi comunică cu toată lumea!