Inapoi la LiceuA început din nou școala, iar elevii se întorc fiecare în clasele lor.
După o vară plină de distracții și somn destul, clopoțelul care anunță începutul anului școlar e adesea detestat. Chiar dacă ești boboc sau în ultimul an, întoarcerea la școală semnalizează o nouă tranziție: materii noi, profesori noi, orare noi, prieteni noi. Fie că îți place sau nu, trebuie să te întorci la școală.
Prima zi la școală poate fi năucitoare. Elevii noi își caută clasele, asistenta școlii are nevoie de fișa ta medicală și câte și mai câte.
Emoțiile sunt de așteptat dacă începi școala într-un loc nou. Bobocii de obicei sunt tensionați și îngrijorați atunci când merg pentru prima dată la liceu. Acest lucru este normal. Este nevoie de o perioadă de adaptare pentru a trece peste acestea. În plus, poate părea copleșitor să întâlnești persoane noi, în special dacă ești o persoană timidă sau rezervată. Dacă grupurile mari de elevi te incomodează, încearcă să te împrietenești pe rând cu o persoană pe zi, cu colega sau colegul de bancă.
După un an lung și cam greu, noi, cei de clasa a 10-a de-abia așteptăm să înceapă școală ca să ne revedem cu colegii. Chiar dacă am trecut printr-un an cam greu fiind și boboci, au fost și zile foarte frumoase, mai ales pentru cei care am participat și la bal, dar au fost și zile proaste când ne era mult prea somn dimineața și nu aveam chef de nici o oră. Dar pe lângă toate acestea, a fost un an minunat, în care ne-am cunoscut mult mai bine între noi, am legat prietenii strâns legate, dar ne-am dat seama și cine ne este prieten doar de fațadă .
Pentru cei de clasa a 12-a este ceva mai greu acest an, pentru că au un examen de dat, examenul maturității, și au de învățat. Au avut 3 ani plini de bucurii, în care s-au distrat iar acum fiind clasa a 12-a trebuie să se gândească și la viitorul lor, chiar dacă știm prea bine că unii o să lase totul pe ultima sută de metrii și o să spună că "oricum o să îl luăm " : poate că va fi așa, sau poate că nu. Oricum clasa a 12-a aduce și multe amintiri frumoase, poate și tristețe și momente de melancolie, iar după aceea toți regretă că s-au dus 4 ani din viața lor în care și-au făcut mulți prieteni, au format prietenii strâns legate, care au durat 4 ani, și poate vor continua și după terminarea liceului și și-au făcut multe amintiri frumoase în acești 4 ani, despre care își vor aminti cu drag și peste ani.
Fie că ne place, fie că nu, cu toții ne vom întoarce la liceu, iar fiecare dintre noi avem anumite așteptări despre anul care tocmai începe, așa că haide-ți să vedem ce așteptări au elevii de liceu, de la clasa a 9-a până la clasa a 12-a:
●"Să fie plin de momente frumoase, să fie mai educativ, să mă distrez și nu în ultimu rând, să fiu cu burta pe carte😅" - Raluca, clasa a 12-a
●"Mă nu știu, să fie total diferit de ce a fost până acum" - Alexia, clasa a 10-a
●"Vreau doar să iau bacul, atât" - Vlad, clasa a 12-a
●"Mhm, păi sper să fie lung, gen să nu treacă așa repede ca celălalt 😅și îmi doresc să se întâmple multe lucruri bune ,neașteptate, pe scurt vreau să fie un an plin de surprize printre care cea mai cea să fie BACUL luat cu brio 🤩🤯❤️" - Andreea, clasa a 12-a
●"Sper să fie un an cât mai frumos cu multe amintiri și sper să nu mai fie certuri și să fie un an școlar super fain și să ne distrăm cât mai mult cu toții " - Timea, clasa a 10-a
●"Chiar dacă e primul an sper să fie foarte frumos, distractiv, sper să am multe amintiri în acest liceu 💞și să am colegi de treabă " - Denisa, clasa a 9-a
●Eu, cel puțin, îmi doresc de la acest an care tocmai începe să fie unul plin de realizări și  momente unice . Să fie un an frumos, din toate punctele de vedere, și să nu mai fac aceleași greșeli ca și anul trecut, având încredere „oarbă” pot zice în unele persoane. – Mariana, clasa a 10-a

„Anii de liceu nu se uită niciodată
Nu uiţi că erai obligat să porţi cămaşă şi cravată.
Nu uiţi cum aşteptai cu atâta nerăbdare
Să vină mai repede vacanţa mare.
Nu îl uiţi pe cel care mereu îţi lăsa o floare în bancă
Sau când te rugai ora de mate repede să treacă.
Nu îl uiţi pe cel care ţi-a rămas ca un frate
Chiar dacă destinul te-a dus aşa departe.
Nu îi uiţi pe cei care măcar o dată te-au ajutat,
Care te-au făcut să râzi, care ţi-au dat un sfat!”
 Alina-Georgiana Drosu


autor : Mariana Gorea