Poezii dedicate lui Nicolae Dobrin

Balul Bobocilor 2019

După prima lună a anului școlar, semestrul a început cu o seară de distracție pentru elevii "Liceului Tehnologic Grigore Moisil Deva" care au petrecut joi seară la balul bobocilor.
De ce ne-am adunat? Pentru a găsi cei mai talentați, inteligenți și frumoși boboci ai liceului, care au participat la titlul de Miss și Mister Boboc.
Nu am aşteptat prea mult începerea deja tradiţionalului concurs de Miss şi Mister. Andreea şi Ciprian, prezentatorii balului, au urcat pe scenă şi au dat oficial startul spectacolului . Astfel, concurenţii au defilat în faţa publicului sub pretextul primei probe, cea a prezentării . Deşi plini de emoţii, încurajările din culise, aplauzele şi fluierăturile celor din public au reuşit să le redea zâmbetul pe buze şi să păşească cu mai multă încredere pe scenă.
Fetele, purtând rochii elegante și tocuri înalte, împreună cu băieții îmbrăcați la 4 ace, arătau ca scoși din vitrină, tipic personajelor pe care aceștia le interpretau. Ei pășeau emoționați unul câte unul pe scenă, gata să-și prezinte momentele artistice. De asemenea, show-ul a fost întreținut și de alți copii talentați care au prezentat diverse numere: muzică, dans, gimnastică, toate pe aceeași scenă.
De aceea s-au descurcat de minune şi la următoarea probă – cea de cultură generală. Fiecare membru al fiecărei perechi a trebui să extragă câte un bilețel, pe care era scrisă o întrebare legată de tema balului, adică Romanian Music Awards . Mai cu un suflat, mai cu un ghicit, aceştia au reuşit să răspundă corect la întrebări.
După o scurtă pauză, concurenţii au revenit pe scenă cu o surpriză. Ce era aşa secret acolo, în spate? Perechile se pregăteau pentru proba de dans, unde fiecare a încercat să-și etaleze cât mai mult talentul la dans, pe orice stil muzical.
Dar această penultimă probă doar ne-a pregătit pentru ce avea să urmeze:proba surpriză. Unde fiecărui boboc i-au fost puse câte 15 secunde dintr-o piesă, acesta fiind nevoit să recunoască titlul piesei și interpretul acesteia.
Tobele, vă rog! Anunţarea câştigătorilor s-a lăsat mult aşteptată . Bobocii au strălucit pe scenă şi s-au descurcat excepţional la toate probele, de aceea juriului i-a fost atât de greu să aleagă o singură pereche câştigătoare. Concurenții au stat ca pe ace până la desemnarea câștigătorilor. Punctul culminant a fost momentul anuntării Miss și Mister Boboc 2019. Nu doar participanții, cât și restul oamenilor prezenți erau emoționați, fiecare sustinându-și preferatul . Momentul desemnării s-a lăsat cu lacrimi de fericire pentru cei mai mulți dintre ei. Cu toate acestea, premiul al III-lea a mers către Eva şi Paul, Alexandra şi Cătălin au primit premiul al II-lea, iar Miss şi Mister 2019 din LTGM Deva sunt Anda şi Edi Larion . De asemenea, Sara şi Eduard au mai primit şi premiul pentru popularitate decis prin aplauzele publicului . Bravo vouă, copii!
Distracţia a mai ţinut până după miezul nopţii . Elevii au dovedit că se pot simţi bine chiar şi după o zi cu şcoală. Au dansat, au cântat şi au uitat de toate. Una peste alta, a fost un bal reuşit şi foarte bine organizat . Echipa de organizatori a făcut din nou o treabă grozavă. Felicitări şi la mai multe baluri!
Cu mult interes, am luat interviuri câtorva dintre participanți, punându-le următoarea întrebare "Cum ți s-a părut experiența participării la balul bobocilor?Care a fost proba ta preferată, dar și cea de care te-ai temut cel mai mult?":
●"A fost cea mai frumoasă experiență din viața mea, a fost minunat, nu se putea să iasă mai bine 😍 aș mai repeta această experiență de mii de ori❤ proba mea preferată a fost proba de dans și proba care mi-a dat bătăi de cap și mi-a fost puțin frica a fost proba de cultură generală ❤ dar a fost minunat totul❤" – Anna
●"Păi legat de experiență participării la bal, tot ce pot să zic e că a fost cea mai frumoasă zi din viața mea. Proba la care m-am temut cel mai mult a fost proba surpriză, iar proba preferată a fost cea opțională" - Anda, miss boboc 2019
●"A fost ok si plină de emoții , dansul a fost proba mea preferată și cel mai mult m-am temut la proba de prezentare" – Septimiu
●"A fost minunată , chiar m-am distrat foarte mult, am legat prietenii si chiar mă bucur enorm de mult ca am intrat în bal. Proba preferată a fost cea de dans , la proba opțională mi-a fost teamă cel mai mult că nu o să îmi iasă ,dar a fost ok." – Gabriela
●"A fost o experiență pe care nu o voi uita niciodată, mă bucur foarte mult că am participat la bal. Am avut 2 probe preferate cea de dans și cea opțională. Proba de care m-am temut cel mai tare a fost proba de cultura generala." – Cosmina
●"A fost cea mai tare experiență, proba preferată a fost cea de dans, și mi-a fost teamă la proba opțională" - Paul, mister III 2019
●"Balul bobocilor a fost o experiență fantastică, m-am distrat maxim, emoțiile erau foarte mari, proba mea preferată a fost proba de dans iar cea mai temută a fost cea culturală, dar mă bucur ca m-am descurcat." – Raluca
●"Păi a fost o experiență de neuitat ,am avut marii emoții chiar dacă am știut că nu am de ce să fiu așa emoționată ...Nu mă așteptam să iau nici măcar locul 3 , darămite locul 2 . A fost cea mai perfect zi din viața mea !❤ Proba mea preferată a fost cea opțională ,dar tot odată de proba aceea m-am temut cel mai tare .Mi-a fost frică ca nu cumva să uit coregrafia sau ceva pași importanți .Dar într-un final a fost totul o reușită și m-am descurcat excelent ..Le mulțumesc tuturor care m-au susținut ,le mulțumesc organizatorilor și lui Teach pentru susținerea și ajutorul acordat .Efortul pe care l-au depus ei a fost bine meritat ,a fost un bal minunat și reușit .Nu voi uita niciodată acea zi ,a fost una de neuitat. Îmi va fi dor de repetiții și de toți ,de organizatori ,de colegii mei. Îi pup pe toți și îi iubesc !❤❤❤❤❤😘😊 " -Alexandra, miss II 2019
●"Experiența balului este una pe care orice boboc trebuie să o trăiască, e ceva de care nu te poți lipsi. Proba mea preferată este proba Sarei (prima probă). Cel mai mult m-am temut de proba mea, am vrut să iasă totul perfect și de asta am avut mii de emoții. 😁" -Eduard, mister popularitate 2019
●"Bă a fost un bal foarte frumos...proba mea preferată a fost proba opțională și mi-a fost teamă la început de tot că nu am crezut că o să îmi iasă așa de bine. " - Alex, aka Blondu'
Dar totuși, ce părere au și organizatorii acestui bal despre ceea ce a ieșit și despre prestația bobocilor?
●"A fost super, s-au descurcat perfect toți, de la organizatori, până la boboci." - Florin, mister popularitate 2016
●"Cel mai tare bal ever!! Nu spun asta pentru că am fost unul dintre organizatori, aș fi avut aceeași părere și dacă mă aflam în sală. Bobocii au fost de nota 1000 și chiar dacă unii nu au câștigat nici un premiu, au câștigat un prieten adevărat! ❤️" - Denisa, miss III 2016
●"A fost genial totul ! Eu am avut așa multe emoții pentru ei , deci nu vă închipuiți ! Mie nu îmi venea să cred că se descurcă așa bine , toți ! A fost pe departe cel mai frumos bal cu cei mai frumoși boboci și organizatori pe măsură ! Mie la bal mi-au dat și lacrimile de fericire pentru că nu credem că reușim să facem un bal așa frumos ! Îmi amintesc cu mare drag de acest bal și este cam cea mai frumoasa amintire pe care o am din aceasta școala ! Mulțumesc 🙏" - Paula, miss popularitate 2016

După părerea mea, experiența balului bobocilor este cea mai frumoasă experiență posibilă, pe care o ai doar odată în viață. De aceea încurajez orice boboc să participe la această acțiune, pentru îi v-a oferi cele mai frumoase amintiri și momente din liceu. Aș da orice să mai fiu din nou boboacă,și să particip din nou la bal.

autor : Mariana Gorea