Poezii dedicate lui Nicolae Dobrin

Fotbalul anilor 70 - 80 cu Nicolae Dobrin

 

Gascanul,, regele neincoronat al fotbalului Romanesc Nicolae Dobrin Generatiile mai vechi isi amintesc cu drag de driblingurile lui care ridicau in picioare stadioanele Romaniei .Unul dintre aceste momente de glorie ale lui a fost chiar meciul cu Valencia in turul al doilea al Cupei UEFA, echipa Valenciei avea pe super starul argentinian Mario Kempes, care castiga in data de 25 iunie 1978 cu Argentina Cupa mult ravnita de orice tara.Cupa Mondiala in finala aceasta memorabila infrangea Olanda cu scorul de 3-1, Mario Kempes marcand 2 goluri. Dar revenind la meciul mult asteptat de fani echipei FC Arges, acestia fiind reprezentati in teren de Nicolae Dobrin. Chiar daca pe hartie la o prima vedere, echipa FC Arges avea un dezechilibru vizibil acestia au rasturnat meciul si calculele facute de echipa Valenciei Aceste calcule fiind invise de inegalabilul Nicolae Dobrin. La acest meci s-a jucat cu casa inchisa, stadionul fiind plin pana la refuz, iar comentatorul sportiv Alexandru Manolescu declara ca meciul era unul foarte asteptat, si ca ei isi puneau toate sperantele in inegalabilul Dobrin, si recunostea valoarea superstarului argentinian Mario Kempes.

Insa in acest meci vedeta a fost defapt Nicolae Dobrin nu argentinianul Mario Kempes. Meciul a inceput iar in minutul 10 al meciului Stadionul din Pitesti a erupt, Nicolae Dobrin a executat perfect o lovitura libera,care se transformase intr-un gol impecabil si scorul devenea 1-0 pentru echipa FC Arges Echipa Valenciei deschis si ei scorul in minutul 27, jucatorul care inscria era Saura, chiar daca Valencia a inscris. echipa dominanta era echipa Argeseana iar Dobrin a ieşit in evidenta cu cateva faze care a ridicat stadionul in picioare facandul de ras prin driblingurile sale pe campionul mondial, vedeta valenciei Mario Kempes care la sfarsitul meciului s-a inclinat in fata adevaratului star al fotbalului romanesc Nicolae Dobrin felicitandu-l pentru prestatia avuta.

autor: Mihaela Pacurar