Cum am facut bani la toate varstele

Florina Bîrsa - Povestea de Curaj și Perseverență în Fotbalul Feminin al Echipei Estera Țifești

           Astăzi, pătrundem în universul unei povesti de curaj și perseverență din fotbalul feminin, privind prin ochii plini de talent ai tinerei Bîrsa Florina, jucătoare emblematică a echipei Estera Țifești. La doar 17 ani și cu o experiență de 10 ani în fotbal, Florina a trecut printr-un moment critic în cariera sa, suferind un accident care ar fi putut să îi distrugă visul. Cu o determinare și reziliență uimitoare, Florina împărtășește cu noi călătoria ei, de la momentul impactului la lupta pentru recuperare și revenirea triumfală pe terenul de joc.

            În inima terenului, Florina strălucește pe postul de atacant, purtând cu mândrie tricoul cu numărul 7 al echipei Estera Țifești. Nu doar că aduce tehnica fină și instinctul de marcator, dar împărtășește și povestea unei lupte împotriva adversităților. Cu ochii atenți la poartă și sufletul investit în joc, tânăra fotbalistă devine un exemplu de determinare și pasiune pentru sport, transformând obstacolele într-o motivație puternică pentru a reveni mai puternică și mai hotărâtă.

           Bîrsa Florina nu este doar un atacant talentat, ci și o prezență loială și plină de spirit de echipă în rândurile Estera Țifești. Indiferent de provocările întâmpinate, ea rămâne un susținător de neclintit pentru echipă, aducând nu doar goluri, ci și o prezență constantă și hotărâtă în sprijinul coechipierilor săi. Mai mult decât un marcator, Florina devine o adevărată forță motivatoare și o sursă de inspirație pentru întreaga echipă.

        Florina Bîrsa, pe lângă abilitățile sale remarcabile în postura de atacant cu numărul 7, demonstrează și o versatilitate impresionantă, având capacitatea de a șuta cu precizie indiferent de piciorul solicitat de situație. Cu un joc echilibrat și o tehnică bine pusă la punct, ea reușește să surprindă adversarii și să își aducă contribuția în orice moment al jocului. Florina se impune ca o jucătoare completă, cu un bagaj tehnic ce transcende limitările, iar adaptabilitatea ei pe teren o face să strălucească în echipa Estera Țifești.Întrebări q&a :

I: Cum ai descoperit pasiunea pentru fotbal și când ai știut că vrei să devii atacant?

R: Pasiunea pentru fotbal nu a fost ceva descoperit, a fost din totdeauna, mereu am fost pe teren


I: Care este amintirea ta preferată din cele 10 ani de experiență în fotbal?

R: Amintirea preferată, păi când eram accidentată și simțeam să intru în teren, era 0:0 și după ce am intrat eu, am schimbat scorul cu 2:0 ceva ce nu voi uita niciodată


I: Cum a influențat accidentul din teren modul în care vezi și abordezi fotbalul acum?

R: A schimbat multe accidentarea asta, am suferit mult până să mă obișnuiesc cu faptul ca nu mai pot juca o perioadă, deși văd fotbalul l fel de fascinant


I: Care sunt jucătorii sau echipele care te inspiră și au avut un impact asupra carierei tale?

R: Real Madrid, inclusiv jucătorul Cristiano Ronaldo , l-am avut mereu în vizor și speram să pot ajunge ca elI: Cum te-ai menținut motivată în perioada lungă de recuperare și kinetoterapie?

R: Motivația mea a fost bine înțeles fotbalul, mă gândesc ca muncesc acum ca să mă pot întoarce înapoi la ceea ce iubesc


I: Ce sfaturi ai pentru tinerii fotbaliști care se confruntă cu dificultăți în cariera lor sportivă?

R:Un sfat bun ar fi să muncească, adică nu te aștepta să fi titular dacă nu ești motivat să faci ceva pentru a fi acolo


I: Cum descrii stilul tău de joc și cum crezi că te diferențiezi pe teren?

R: Diferența dintre mine și alte jucătoare e stilul de joc, faptul ca , cad și mă ridic și nu plâng pentru o julitură tâmpităI:Care este obiectivul tău pe termen lung în fotbal și în ce mod intenționezi să-l atingi?

R: Obiectivul a fost și este să ajung intr o echipa mai mare decât liga a 2.a , intr o altă țară și intr o echipa unde este determinare.

I: Cum te simți când îmbraci tricoul cu numărul 7 și ce semnificație are pentru tine acest număr?

R: Când mă îmbrac în echipament, deja știu ca intru și trebuie să câștig, numărul 7 este numărul meu norocos și numărul pe care îl poartă omul cu care vreau să semăn, să fiu o persoană care a muncit să ajungă așa.


I: Ce mesaj ai pentru suporterii tăi și pentru cei care te urmăresc în cariera ta fotbalistică?

R: Un mesaj bun ar fi să nu se lase învinși de nimeni și nimic, de nicio accidentare și să fie determinați să facă asta dacă chiar asta își doresc


I:Cum gestionezi presiunea și așteptările care vin odată cu rolul de atacant și tricoul cu numărul 7?

R:Fiind atacant și având nr 7, lumea are așteptări mari de la mine, mereu sunt înconjurată de înjurături, jigniri , dar astea sunt pe moment pentru a mă motiva să dau mai mult, apoi apar și aplauzele


I: Care sunt cele mai mari învățăminte pe care le-ai obținut din experiența ta în fotbal până acum?

R:Lucruri pe care le am învățat? Simplu, lumea niciodată nu va fi cu tine, cel puțin nu toți, oricât de bine ai juca, chiar dacă aș ține echipa bine și sus, nu contează asta oricum, fiecare învață lucrurile diferit


I:Cum se reflectă personalitatea ta în jocul tău și cum încerci să influențezi atmosfera echipei?

R:Am încercat să creez o atmosferă plăcută și de seriozitatea la începutul fiecărui meci, nu ai voie să razi și cu atât mai puțin să i ai meciul în ras, chiar și cu cea mai slabă echipă trebuie să dai la fel de mult, după meci putem rade și putem chefuii cat vrem noi


I: Ce exerciții sau rutine de antrenament consideri că au avut cel mai mare impact asupra dezvoltării tale ca fotbalistă?

R: Exerciții? Da, dar nu trebuie să ne obosim înainte de meci, trebuie să fim odihniți înainte de meci și să mâncăm bine măcar cu 2 ore inainte de antrenament, antrenamentele au un impact mare asupra meciului, cu cat dai mai mult la antrenamente, cu atât poți mai mult și mai bine în meciI: Cum îți împaci educația și cariera sportivă, având în vedere că încă ești adolescentă?

R: Educația este foarte importantă, ca adolescent simți nevoia de distracție, dar avem timp de toate, trebuie să ne împărțim bine timpul, totul ține de disciplină și de dorința .


I: Care sunt valorile și principiile care te ghidau în fotbal și în viața de zi cu zi?

R: Principiile care mă ghidau erau simple, pur și simplu îmi doream asta


I: Ce a fost cea mai dificilă decizie pe care ai luat-o în cariera ta sportivă până acum?

R:Cea mai grea decizie a fost operația, faptul ca trebuia să accept ca nu mai puteam să joc ceva tim


I: Care crezi că este cel mai subestimat aspect al vieții unui fotbalist și cum îl gestionezi?

R: Am fost subestimată de sute de ori, și de familie și de toată lumea, mereu aveam reușite și eram cea mai bună doar ca nimeni nu m a apreciat până nu m au pierdut


I: Cum vezi evoluția fotbalului feminin și ce schimbări ai dori să observi în acest domeniu în viitor?

R: Sper ca fotbalul feminin să aibe un viitor plăcut, pentru ca este un sport superb și sunt multe copile care descoperă acest lucru


I: Care a fost momentul în care ai simțit cel mai puternic susținerea echipei tale și a suporterilor?

R: Susținerea din partea antrenorilor și a suporterilor am simțit o mereu, ce l mai tare atunci când eram accidentată și totuși dădeam cel mai mult pentru echipa


I: Care sunt jucătorii din fotbalul masculin sau feminin care îți inspiră jocul și de ce?

R: Cristiano Ronaldo, pentru ca a avut și talent, și determinare pentru a face ceea ce și a dorit și din punctul mereu de vedere am aveam multe de învățat


I: Dacă ai avea ocazia să joci alături de un jucător celebru, cine ar fi acel jucător și de ce l-ai alege?

R: Un jucător celebru, oricare ne ar putea îndruma către un drum și un antrenament bun, au avut i altfel de mentalitate pentru a nu se da bătuți și au încercat până au reușit


I : Dacă ar fi să construiești o echipă ideală în care să joci mâine, cine ar fi primii trei jucători pe care i-ai alege și de ce?

R:Cristiano după cum am m ai spus, îl venerez foarte mult și simt ca ar fi omul perfect, apoi Lionel Messi pentru talentul său

I: Cum crezi că ar fi atmosfera în vestiar și pe teren cu acești jucători aleși de tine și cum ai defini spiritul echipei voastre?

R:Atmosfera s ar crea singură doar prin simpla lor prezență, ar fi ceva super să i putem avea acolo după un meci.


Mulțumim Bîrsa Florina pentru că ai împărtășit cu noi povestea ta de curaj și perseverență în lumea fotbalului feminin. Inspiră-ne cu determinarea ta și cu pasiunea pe care o aduci pe teren. Sperăm să te vedem repede înapoi în acțiune, marcând goluri și continuând să fii o sursă de inspirație pentru toți cei care îți urmăresc cariera. Succes în tot ceea ce faci!

Autor : Mihaela Pacurar