Cum am facut bani la toate varstele

Depresia - boala noii generatii

În ziua de astăzi depresia este tot mai întâlnită în rândul adolescenților. Fie că este din cauza unor decepții în dragoste, fie din cauza problemelor familiare, ale neînțelegerilor cu colegii sau a neintegrării, depresia este o problemă foarte gravă,
care dacă nu este ținută sub control poate avea urmări foarte grave atât pentru adolescent cât și pentru cei din jurul său.

Când ești într-o depresie nu multă lume îți poate înțelege stările și ajung uneori să te judece. Când ajungi să fi depresiv ajungi într-un punct mort, în care simți că nu mai ai nimic, nu mai ai pe nimeni, ești singur, și nu mai simți nevoia de a trăi iar de aceea de multe ori majoritatea adolescenților recurg la a se sinucide în orice fel posibil. El atunci se închide în lumea lui și vrea să fie doar el cu persoana lui, nu mai are încredere în nimeni, plânge non-stop și așa se poate ajunge foarte rapid la apariția viciilor: la droguri, la alcool, etc.
Uneori în viața oricărei persoane depresive poate apărea o persoană care încearcă să o înțeleagă și să fie lângă ea, chiar dacă de multe ori trebuie să aibă răbdare și să fie atentă în unele moduri, cum ar fi în ce fel să-i vorbească sau cum să se poarte cu ea. Acea persoană te poate scapă de depresie dacă va avea încredere în tine, ajutându-te să-ți recapeți încrederea în tine, și va fi lângă tine, pentru că de multe ori atunci când te închizi în tine îți este greu să mai arăți cuiva ca ți la ea.

Cauzele declanșării depresiei:
• moartea sau pierderea unei fiinţe iubite
• probleme familiale
• presiuni constante pentru obţinerea performanţelor școlare
• stresul
• traumele
• abuzurile

Depresia apare mai frecvent la copiii care suferă de:
- boli cronice
- tulburări de atenţie si învățare
- tulburări anxioase

Simptomele depresiei:
• schimbări în ce privește obiceiurile de somn
• apetitul și greutatea
• sentimente de disperare
• deznădejde
• tristețe
• izolarea socială
• problemele de concentrare sau de memorie
• gândurile sau acțiunile sinucigașe

Dacă suferi de depresie, ia măsuri rezonabile pentru a avea  grijă de sănătatea ta fizică și mintală:
- mănâncă sănătos
- odihnește-te suficient
- fă exerciții fizice cu regularitate
- încearcă să identifici factorii declanșatori
- vorbește cu cineva de încredere
- notează-ți gândurile și sentimentele într-un jurnal/carnețel

Cunoscând unele cazuri ale unor persoane care au suferit de depresie sau care erau pe punctul de a intra în ea, pot spune că această "boală" te împinge să faci gesturi extreme, de la a-ți face rău singur practic mutilându-te până la gesturi de suicid. Aceste persoane au cea mai mare nevoie de noi, de cineva care să le fie alături, să-i încurajeze, să le arate că problema nu este la ei, să-i motiveze.

Așa că sfatul meu este: zâmbește mereu și încearcă să te simți bine în corpul tău, nedorind să ajungi la diete periculoase sau implanturilor nefolositoare. Practică tot ce te face să te simți acasă și în siguranță, tratând cu indiferență părerile negative. Iar cei care te judecă nu au altceva de a face decât a spune lucruri neadevărate despre o persoană oarecare. Vorbele dor extrem de mult așa că ai grijă data viitoare ce spui pentru că o frază greșită spusă într-un moment nepotrivit poate duce până la SINUCIDEREA unei persoane.

autor : Mariana Gorea